Bundesliga: élmezőnyben a magyarok

Kecskés István

Véget ért a Bundesliga őszi szezonja, bár még nem játszott mindenki mindenkivel, hiszen a 17. forduló áttolódott 2017-re. Mérleget vonni ugyanakkor lehet és nekünk magyaroknak is érdemes, hiszen a top bajnokságok közül a németben szerepel a legtöbb magyar játékos és edző. Nézzük bajnoki sorrendben a magyar érintettségű klubokat.

2. RB Leipzig

Az újonc csapat foglalkoztatja a legtöbb magyart. A kispadon ott ül Lőw Zsolt, aki a csapat másodedzője, akinek a helyzetéről mindent elmond, hogy korábban a csapatot támogató cég osztrák érdekeltségénél dolgozott, ám azonnal átirányították a Bundesligába, amikor ott komolyra fordult a helyzet. Az egykori újpesti futballista élvezi a lipcsei vezetés bizalmát. Csakúgy, mint Gulácsi Péter. A kapus mind a 16 meccset végig játszotta, 15 gólt kapott és öt olyan találkozója is akadt, amelyen nem találtak a hálójába. A csapat harmadik magyarja Kalmár Zsolt több alkalommal is bekerült a mérkőzésre nevezett keretbe, de pályára csak a második csapatban lépett négy alkalommal. A Leipzig teljesítménye a legnagyobb meglepetés ebben az évben, a gárda 13 fordulón át maradt veretlen, vezette is a bajnokságot, a szezont végül a második helyen zárta.

3. Hertha BSC

Dárdai Pál csapata a frászt hozta a szurkolóira, amikor nyáron a dán Bröndby ellen, viszonylag simán kiesett az Európa-liga selejtezőjében. A bajnokságot aztán három győzelemmel kezdte az együttes, de negyedikre jött a Bayern és 3–0-ra nyert a berlini csapat ellen. Ezt követően kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott a Hertha, amely a szezon további részében kétszer is hozott négy veretlenül megvívott szériát. A második után kétszer kikapott ugyan, de a szezon végére visszavette a harmadik helyet, amivel mindenki elégedett a német fővárosban.

4. Eintracht Frankfurt

Az Eintracht negyedik helye is a meglepetés kategóriájába tartozik, viszont az nekünk magyaroknak mindenképpen örömteli, hogy Huszti Szabolcs alaposan kivette a részét abból, hogy a csapat sikeres legyen. A magyar középpályás csak egy meccsen nem lépett pályára, amikor piros lapja miatti eltiltását töltötte. Huszti Szabolcs egyik nagy meccse kétségtelenül a Bayern München elleni volt, amelyen gólt szerzett, majd kiállították. A csúcs azonban a Dortmunddal vívott meccs volt, amikor Huszti Szabolcs gólt szerzett és gólpasszt is adott, így a csapata nyert 2–1-re.

5. TSG Hoffenheim

Az Európa-bajnokság után azt gondolhattuk, hogy Szalai Ádám meghatározó játékosa lesz a csapatnak. Aztán, amikor a Hoffenheim 4–1-es hátrányból állt fel és a magyar csatár góljával egyenlített a meccs hajrájában és szerzett pontot, akkor is azt hihettük, hogy Szalai stabil kezdő lesz. Ehhez képest mindössze hatszor léphetett pályára, összesen 144 percet játszott, csak egyszer volt kezdő – de akkor is lecserélték. A már említett Mainz elleni gólon kívül nem szerzett másikat. Ennél lehet azért még jobb szezonja.

18. SV Darmstadt

Kleinheisler László csapata az egyetlen, amelyik nem az élmezőny tagja, hanem egyenesen az utolsó helyen áll. A Weder Bremen kölcsönjátékosa tizenkétszer volt pályán, ebből tíz alkalommal kezdőként és megszerezte első gólját is a német élvonalban. A Kicker német sportszaklap szerint a Wolfsburg elleni volt a legjobb találkozója, amelyen a kapuba is talált, akkor 1,5-es osztályzatot kapott, ami csaknem a legjobb jegy. Ugyanakkor az ősszel mindössze nyolc pontot szerző Darmstadtnak nem sok esélye van arra, hogy az élvonalban maradjon, még akkor sem, ha Kleinheisler László megtáltosodik.