Út Kijevbe - Így jutott el a Real Madrid és a Liverpool a BL-fináléig

A Vörösök a selejtezőből indulva döntöttek BL-gólrekordot, a Real Madridnak három sztárcsapatot is el kellett takarítania útjából az egyenes kieséses szakaszban.

Fotó: standard.co.uk

Már csak néhány óra választ el minket az év egyik legjobban várt döntőjétől - ne feledjük, lesz még egy hasonlóan fontos júliusban Oroszországban - nézzük meg, hogyan jutott el a kijevi fináléig a két résztvevő!

Real Madrid

Régen látott bravúrra készül a Real Madrid, zsinórban harmadszor hódíthatja el a legrangosabb európai trófeát, a Bajnokok Ligája történetében pedig a királyi gárda lehet az első, akinek ez sikerül. Útjuk közel sem volt sétagalopp a kijevi fináléig, ősszel sokat szenvedett Zinedine Zidane együttese, többen már a francia menesztéséről is pletykáltak.

A címvédő a H jelzésű kvartettbe kapott besorolást a Tottenham, a Borussia Dortmund és az APOEL társaságában, a nyitónapon pedig könnyed, 3-0-s győzelemmel startoltak a ciprusi csapat ellen a Santiago Benrabeuban. Első idegenbeli mérkőzésüket a Signal Iduna Parkban játszották, ahol Ronaldo duplájának is köszönhetően 3-1-re nyertek a Dortmund ellen. Az első pontvesztésre a harmadik játéknapig kellett várni, ekkor a Tottenham vitt el egy pontot Madridből, majd a londoni "visszavágón" alul is maradt a spanyol csapat, a Spurs 3-1-re tudott nyerni a Wembley-ben.

Ezt követően jót tett a madridi lelkeknek a Cipruson aratott 6-0-s győzelem, az utolsó körben pedig ismét sikerült legyőzniük a Borussiát, ám ez összességében csak a csoport második helyét jelentette a Real Madrid számára.

Ennek megfelelően a csoportgyőztesek egyikét kaphatta csak meg a címvédő a nyolcaddöntőben, s rögtön létre is jött az egyik leginkább várt párharc, ám a nagy reményekkel induló Paris Saint-Germain még csak megnehezíteni sem tudta Cristiano Ronaldoék dolgát, a királyi gárda kettős győzelemmel és 5-2-es gólkülönbséggel lépett tovább.

A negyeddöntőben a Juventus következett, amelyet úgy tűnt, már a torinói mérkőzésen kivégez a Real, 3-0-ra nyertek a madridiak a Zebrák otthonában, ám a tavalyi finalista nem adta könnyen a bőrét és a Santiago Bernabeuban ledolgozta háromgólos hátrányát. Amikor már mindenki a hosszabbításra készült volna, jött Cristiano Ronaldo büntetője a 97. percben, amivel elődöntőbe lőtte a madridiakat.

A legjobb négy között ismét egy nagyágyú, a német rekordbajnok került a Real Madrid útjába, s bár a németek taktikailag felülkerekedtek a címvédőn, rossz helyzetkihasználásuk eldöntötte a továbbjutás kérdését. Münchenben sikerült nyernie a királyi gárdának 2-1-re, s bár nagy izgalmak közepette 2-2-es döntetlent értek el hazai pályán, ez elég volt ahhoz, hogy ők legyenek ott Kijevben.

Liverpool

A Vörösöknek nagyon korán kezdődött az idei BL-szezon, hiszen a selejtezőben csatlakoztak a sorozathoz, ahol rögtön egy nehéz feladatot kellett megoldaniuk a főtáblára kerüléshez, hiszen a Szalai Ádámmal felálló, a Bundesliga negyedik helyén záró Hoffenheimmel sorsolták össze az angolokat. Jürgen Klopp csapata nem ijedt meg, kettős győzelemmel, 6-3-as összesítéssel jutott a csoportkörbe.

A csoportok sorsolásánál már nagyobb szerencséje volt a Liverpoolnak, a Sevillával, a Mariborral és a Szpartak Moszkvával kerültek egy négyesbe, ám a sorozat közel sem indult úgy, ahogy azt a Vörösök elképzelték. Jürgen Klopp fiai egy hazai döntetlennel nyitottak a Sevilla ellen, majd meglepetésre a Szpartak otthonában is csak egy 1-1-es döntetlenre futotta erejükből. Szlovéniában aztán kiszakadt a gólzsák, a Maribornak végül tíz gólt rámoltak be két mérkőzés alatt.

A Sevilla elleni idegenbeli mérkőzésen már a csoport elsőséget is bebiztosíthatták volna Mohamed Szalah-ék, de a spanyolok felálltak 3-0-s hátrányból, így az utolsó játéknapra maradt a csoport elsőség kérdésének eldöntése. Itt már nem vicceltek a liverpooli legények, 7-0-ra ütötték ki az oroszokat, megkaparintva ezzel a kvartett első helyét.

A nyolcaddöntőben jöhetett egy portugáliai túra, de a gólcunami nem hagyott alább, a Portót saját otthonában focizta le és verte 5-0-ra a Liverpool, a hazai visszavágón tulajdonképpen már pihentethetett is Jürgen Klopp.

A negyeddöntőben aztán egy komolyabb ellenféllel szemben is megvillantotta erejét a gárda, ahol angol belharcban, kettős győzelemmel és 5-1-es összesítéssel ütötték el a továbbjutástól a sorozat végső megnyerésére is esélyesnek tartott Manchester City-t.

A liverpooli henger az elődöntőben a meglepetésre négy közé jutó AS Román is átgurult, s bár 5-0-ra is vezetett a Liverpool az Anfield Roadon, az első mérkőzés 5-2-es végeredménye után még nem dőlhettek hátra. Az olaszoknak végül majdnem sikerült is ledolgozniuk hátrányukat, ám összességében nem igazán forgott veszélyben a Liverpool döntőbe jutása.