Elfogyott a csodapor, BL-győztes a Liverpool

Feledhető, eseménytelen mérkőzésen gyűjtötte be hatodik BEK/BL-győzelmét a Liverpool. A Tottenham nem tudott felnőni a feladathoz.

Fotó: Getty Images

Fennállása első Bajnokok Ligája döntőjére készült a Tottenham Hotspur a madridi Wanda Metropolitano stadionban, ám a statisztikák nem sok jót ígértek Mauricio Pochettino csapatának. A londoniak a BEK/BL-történelem negyvenedik csapataként jutottak el ilyen messzire a sorozatban, ám a legutóbbi öt finalista újonc egyaránt alulmaradt, legutóbb a Borussia Dortmund tudott nyerni első bálozóként 1997-ben.

A döntő előtt az egyik legnagyobb kérdés az volt, hogy tudja-e vállalni a játékot Harry Kane, a Tottenham angol válogatott támadója a Manchester City elleni párharcban sérült meg, s szűk két hónapja nem is lépett pályára. Kane-t végül a kezdőbe nevezte be Pochettino, míg a túloldalon visszatért a Liverpoolba Roberto Firmino is. Ha meglepetést kerestünk a kezdőkben, mindenképpen feljegyezhettük, hogy kimaradt a londoni csapatból az a Lucas Moura, akinek tulajdonképpen köszönheti a Tottenham, hogy eljutott a döntőbe, de így is két kiváló összeállítású együttes feszült egymásnak.

Szinte még fel sem harsant a kezdősípszó, máris tizenegyeshez jutott a Liverpool, Sadio Mané beadását Sissoko kezelte le a szó szoros értelmében saját tizenhatosán belül a 23. másodpercben, Dario Skomina játékvezető pedig némi hezitálás után a büntetőpontra mutatott. A megítélt tizenegyest Mohamed Szalah elemi erővel bombázta Hugo Lloris kapujába, így már a második percben előnyhöz jutott a tavalyi finálé vesztese. Érdekesség, hogy a BL-döntők történetében csupán egyetlen gyorsabb találat született, azt éppen a Liverpool kapta 2005-ben a Milantól, akkor Paolo Maldininek 50 másodpercre volt szüksége a gólhoz.

A korai találat érezhetően megfogta a Tottenhamet, ám a londoniak mégsem estek neki ész nélkül a Vörösöknek, olyannyira nem, hogy az első 45 percben kaput eltaláló lövésig sem jutottak el. Nem úgy a Liverpool, amely a 38. percben Oscar Robertson életerős lövésével veszélyeztetett, Lloris nagy bravúrral tolta a kapu fölé a próbálkozást. Összességében nem hozott túl látványos játékot az első félidő, egyik csapat sem kockáztatott sokat, néhány hiba is be-becsúszott mindkét oldalon és ez sokáig a fordulás után sem változott.

A 69. percben aztán a csereként beálló James Milner dönthette el volna végleg a mérkőzést, de lövése néhány centivel elzúgott a kapufa mellett, s hogy ezért, vagy sem, kissé erőre kapott a Tottenham. Elsősorban Dele Alli járt élen a helyzetek elszórakozásában, előbb ziccerben szerette volna átemelni Alissont, de kísérlete nem okozott gondot a brazil kapusnak, majd néhány perccel később fejjel veszélyeztetett, de ez a kísérlete elszállt a kapu fölött.

A legnagyobb londoni egyenlítési lehetőség a 80. percben adódott, ekkor előbb Szon Hung Min, majd a szintén csereként beálló Lucas Moura vette célba a liverpooli kaput, de Alisson eszén nem tudtak túljárni, a brazil tíz másodpercen belül mindkét bombát hatástalanította. Öt perccel a találkozó vége előtt Eriksen csavart kapura egy veszélyes helyről elvégzett szabadrúgást, de ezzel el is lőtte minden puskaporát a Tottenham.

A nyitott kérdéseket a Barcelona elleni párharc egyik hőse, Divock Origi zárta le a hajrában, a Liverpool cserecsatára egy kapu előtti kavarodás végén kapta meg a labdát, majd lőtt precízen a hosszú alsó sarokba. A Liverpool a tavalyi, Kijevben elbukott finálé minden rutinját kamatoztatta Madridban és összességében megérdemelten hódította el története hatodik BEK/BL trófeáját, a semleges szurkolók mindössze azt sajnálhatják, hogy ezt egy igencsak feledhető mérkőzésen tette meg.